Motto strony:
"Fortepian w dobrej kondycji
to komfort w ćwiczeniach oraz przyjemność z gry„

O strojeniu

Strojenie pianina / fortepianuStrojenie pianina / fortepianu tak jak i każdego instrumentu strunowego np. gitara, skrzypce, polega na regulacji siły napięcia strun w celu uzyskania odpowiedniej wysokości strojonego dźwięku. (z fizycznego punktu widzenia jest to zmiana częstotliwości drgań struny).

Kiedy fortepiany rozstrajają się? Trzy przyczyny:

  1. Znacząca zmiana warunków klimatycznych, szczególnie jeśli chodzi o wilgotność powietrza. W miesiącach letnich jest dużo wyższa niż zimą. Drewno wtedy zmienia swoje wymiary i powoduje nieuniknione zmiany naprężenia strun. Instrument rozstraja się gdy nie jest użytkowany.
  2. Użytkowanie instrumentu. Im bardziej intensywne tym zmiany stroju i objawy rozstrojenia będą szybciej słyszane. W początkowych etapach nauki gry na instrumencie rozstrajanie z tego powodu jest znikome.
  3. Indywidualność instrumentu: zastosowane materiały, marka instrumentu.

Rozstrajanie się instrumentu to proces z reguły stopniowy i zależy od powyższych czynników

Kiedy stroić pianino?Uczące się lub muzykujące na fortepianie osoby, w większości koncentrują się na prawidłowym wykonaniu utworu technicznie, lub też na czytaniu nut. Nieznaczne rozstrojenie wtedy z pozoru nie przeszkadza, ale nieczyste dźwięki mogą powodować odczucie cięższej i trudniejszej klawiatury.

Trzy podejścia do terminów strojenia instrumentu .

  1. Strojenie raz na pół roku. Czyli w okresach, gdzie warunki klimatyczne cechują się skrajnymi wartościami temperatury i wilgotności.– zalecane.
  2. Strojenie raz w roku. Dla osób tolerujących pewien stopień rozstrojenia instrumentu w okresach zmiany warunków klimatycznych.
  3. Strojenie rzadziej niż raz w roku.

Koszt strojenia dla każdego z tych przypadków jest z reguły różny, choć zdarzają się wyjątki.